Karbonmentes, többlet villamos energia innovatív technológia által gázenergiává (hidrogén, biometán) történő alakítását célzó fejlesztések megvalósítása
Karbonmentes, többlet villamos energia innovatív technológia által gázenergiává (hidrogén, biometán) történő alakítását célzó fejlesztések megvalósítása
A megújuló bázisú termelés jelentős részét a naperőművek biztosítják majd, ami a villamosenergia-termelésben szezonális jelleget ad.
Az ország villamosenergia-fogyasztása – a nyári légkondicionálási igénynövekedés ellenére – téli csúcsigényekkel jellemezhető. Ezt a téli-nyári termelés-fogyasztás különbözőséget (mintegy 3500 MW) a power-to-gas (hidrogén, biometán) technológiák segítségével részben fel lehet oldani például azzal, hogy a technológiával lehetővé válik az adott pillanatban el nem fogyasztott, nukleáris termelésből származó villamos energia tárolása. Ezek a technológiák a hazai, karbonmentes forrásból termelt villamos energia átalakításának és tárolásának lehetővé tételével a földgáz importigényt is csökkenthetik, így ellátásbiztonságunk erősítéséhez is hozzájárulhatnak.
A szezonalitás hatásának mérséklésére olyan technológiák lehetnek alkalmasak, amelyek a nyári időszakban, a naperőművekben termelt villamos energiát átalakítják oly módon, hogy az helyben felhasználható, vagy gáz formájában tárolható legyen, így csökkentve a téli földgázfogyasztási csúcsidőben az importigényt, illetve lehetővé válhat villamos energiává visszaalakítva a csúcsidei forrást biztosítása.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium megbízásából az NKFI Hivatal, mint lebonyolító hirdeti meg az Energia- és klímapolitikai modernizációs rendszer fejezeti kezelésű előirányzat terhére az innovációs energetikai témájú pályázatokat (2020-3.1-ZFR kódjelű és a 2021-2.1 kódjelű konstrukciók).
Ezen felhívások keretében a tájékoztatási kötelezettség részleteiről a támogató a Támogatói okiratban rendelkezik az alábbiak szerint:
„A Kedvezményezett a támogatott feladat kivitelezése során – a média megjelenéseknél, rendezvényeken, kiadványokon, könyveken, az ezekkel kapcsolatos reklám és PR anyagokon, köteles a Támogató teljes nevének, valamint a támogatás tényének kifogástalan nyomdatechnikai kivitelezésben történő megjelentetésére, melynek további részleteiről – igény esetén – a felek a jelen támogatói okirat aláírását követően külön szerződésben állapodhatnak meg. A Kedvezményezett a Támogató nevének feltüntetésére, illetve használatára kizárólag a jelen támogatói okirat hatálya alatt jogosult.”